Wielki Finał Akcji Śmigaj Bezpiecznie w Rzeszowie
Hulajnoga elektryczna do wygrania już w sobotę 8 czerwca na skwerze Millenium Hall
W imieniu zespołu Electricall oraz Partnerów akcji zapraszamy do udziału w konkursie, zorganizowanym specjalnie dla Rzeszowian w ramach pierwszego finału akcji Śmigaj Bezpiecznie. Wydarzenie już w sobotę 8 czerwca, na skwerze przed CKH Millenium Hall w Rzeszowie: 11:00-15:00 Akademia Bezpiecznej Jazdy Hulajnogą Elektryczną a punktualnie o 15:00 start Konkursu! Bądź jednak na miejscu nieco wcześniej i pamiętaj, że zgłoszeniem do konkursu jest ten krótki quiz wiedzy. Im wczesniej go wykonasz tym lepiej dla Ciebie - kliknij i dowiedz się dlaczego.
Co na Was czeka?
-
tory testowe do ćwiczenia techniki bezpiecznej jazdy i budowania zdrowych nawyków
-
wyposażenie i akcesoria zwiększające bezpieczeństwo jazdy jednośladami
-
najnowsze modele jednośladów elektrycznych – hulajnogi, skutery, motocykle – które będziecie mogli obejrzeć, dotknąć jak również zapisać się na jazdy testowe
-
ciekawe pytania testowe, które sprawdzą Waszą wiedzę na temat bezpieczeństwa jazdy na hulajnogach elektrycznych,
-
gigantyczny telebim z prezentowanymi na żywo wynikami, podczas rozgrywania konkursu, w którym wszyscy chętni mogą wziąć udział, rejestracja do udziału w Konkursie do 14:30!
-
moc atrakcyjnych nagród dla zwycięzców pierwszego Konkursu Śmigaj Bezpiecznie
W Konkursie nagrodzimy aż 10-ciu najlepszych uczestników!
1. Hulajnoga elektryczna Motus Scooty 10 GEN 5
2. Voucher na wypożyczenie hulajnogi elektrycznej na 2 miesiące lub skutera/motocrossa na 2 tygodnie
3. Voucher na wypożyczenie hulajnogi elektrycznej na 1 miesiąc lub skutera/motocrossa na 1 tydzień
4..10. Voucher na wypożyczenie hulajnogi elektrycznej na 1 tydzień lub 2 hulajnogi na weekend
Dodatkowo w Konkursie przewidziano nagrodę specjalną: bezpieczną hulajnogę dla dziecka ze wspomaganiem elektrycznym, przeznaczoną do użytku pod nadzorem osoby dorosłej – hulajnoga Motus KID zostanie przekazana uczestnikowi, który weźmie udział w Konkursie wspólnie z dzieckiem w wieku do 10 roku życia i spośród wszystkich uczestników spełniających ten warunek uzyska najlepszy wynik.
Uwaga: jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zgłoś się do Konkursu już teraz wypełniając krótki quiz online!
Szczegóły Konkursu i pełna lista nagród w Regulaminie
No więc jak wygrać ten konkurs i zgarnąć nagrody?
To proste: trzeba prawidłowo i szybciej niż inni odpowiedzieć na pytania konkursowe dotyczące bezpieczeństwa jazdy hulajnogą elektryczną. Potrzebny Ci będzie telefon komórkowy z dostępem do internetu, trochę wiedzy z zakresu konkursu …i dobry refleks :) W konkursie można a nawet warto grać rodzinnie czy z przyjaciółmi - wtedy jedna osoba rejestruje się do konkursu i odpowiada na pytania na swoim telefonie a pozostałe osoby wspierają ją swoją wiedzą. Oczywiście takie konsultacje wymagają trochę czasu więc z kolei osoba, która ma wiedzę a nie ma “grupy wsparcia” zyskuje tu pewną przewagę… Krótko mówiąc, szykuje się świetna zabawa!
Wiedza - dawka przypominająca
Jako że Konkurs, mimo swojej atrakcyjnej formuły, będzie jednak konkursem wiedzy poniżej krótkie acz przydatne wprowadzenie w tematykę bezpiecznej jazdy jednośladami:
Kask i ochraniacze
Wprawdzie za jazdę hulajnogą elektryczną bez kasku policjant nie wlepi Ci mandatu, jednak bez względu na to, z jaką prędkością i po jakim terenie jeździsz, kask to podstawa, gdy chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko użytkowników hulajnóg wyczynowych. Twierdzenie, że obowiązuje to wyłącznie nieletnich, to też mit. Nie polegaj wyłącznie na swoim refleksie i skuteczności hamulców. Pamiętaj, że najbardziej narażony na upadki i kolizje jesteś na chodniku, z którego korzystają również piesi. Zimą i w deszczu warto zakładać rękawice, które zapewnią Ci pewny chwyt na gripach.
Ograniczenie prędkości
Pamiętaj, że w mieście możesz się rozpędzić na hulajnodze elektrycznej maksymalnie do 20 km/h. Nie ma znaczenia, czy jedziesz po ścieżce rowerowej, ulicy czy chodniku. Nie tłumaczy Cię również fakt, że Twoja hulajnoga została odblokowana do wyższej prędkości. Masz wyświetlacz z prędkościomierzem? Po mieście nigdy nie jedź ile fabryka dała. Na chodniku zaleca się nawet jazdę wolniejszą, dostosowaną do tempa pieszych, żeby uniknąć przykrych kolizji. Śmigaj bezpiecznie.
Uprawnienia na hulajnogę
Hulajnogą elektryczną można jeździć dopiero po ukończeniu 10 roku życia. Poniżej tego wieku nie wolno korzystać samodzielnie z jednośladu elektrycznego, nawet za zgodą czy pod opieką dorosłych. Aby dosiąść hulajnogi elektrycznej w wieku 10-14 lat potrzebujecie karty rowerowej. Od starszych użytkowników, między 14 a 16 rokiem życia wymaga się prawa jazdy kategorii AM, zaś nieletni powyżej 16 roku życia powinni mieć przy sobie prawo jazdy kategorii A1 lub B1.
Hulajnogą tylko solo
Hulajnoga stanowczo nie jest pojazdem pasażerskim i nie służy do transportu towarów. Przepisy ruchu drogowego kategorycznie zakazują jazdy hulajnogą elektryczną we dwoje, przewożenia czegokolwiek i holowania przyczepek czy innych pojazdów. Jedziesz hulajnogą? Tylko solo! Nie wierzysz? Obejrzyj nasz klip video na YouTube „Hulajnogą Solo” – żartobliwie sparodiowanego hitu Blanki zaprezentowanego na jednej z edycji Eurowizji. Swoją drogą, warto go zobaczyć i zwrócić uwagę na wątki edukacyjne przemycone w tym klipie gdyż bardzo mogą się przydać w konkursie!
Nie korzystamy z telefonu w czasie jazdy
Podobnie jak w czasie jazdy samochodem, pod żadnym pozorem nie można korzystać z telefonu w czasie jazdy hulajnogą elektryczną. Chcesz pogadać przez telefon? Zatrzymaj się i zjedź na pobocze. Nie tłumacz się, że przecież hulajnoga jedzie wolno. Chwila nieuwagi i wypadek murowany. Tym bardziej, że jazda hulajnogą bez trzymania kierownicy obiema rękami jest naprawdę niestabilna i niebezpieczna. Dlatego “Obie ręce tu!” (znaczy na kierownicy) A co z faktem, że producenci pomyśleli o uchwytach na telefon mocowanych do kierownicy? Jedyne sensowne użycie telefonu na uchwycie podczas jazdy to korzystanie z nawigacji GPS - oczywiście cel wprowadzasz wtedy wcześniej, a podczas jazdy tylko zerkasz na wskazania nawigacji.
Nie przejeżdżamy przez pasy
Użytkownicy hulajnóg powinni pamiętać, że na pasach dla pieszych zachowujemy się, jak rowerzyści, czyli schodzimy z hulajnogi i ją przeprowadzamy na drugą stronę jezdni. A jeśli obok przejścia mamy oznakowany przejazd dla rowerów? Wtedy możemy przejechać ale przed wjazdem zawsze należy zwolnić i upewnić się czy inni nas widzą! Rozpędzona hulajnoga na przejściu dla pieszych czy na przejeździe dla rowerów może doprowadzić do niespodziewanej kolizji z innymi użytkownikami ruchu. Pamiętaj, że samochód może pojawić się na Twoim przejeździe nawet gdy Ty masz pierwszeństwo, a nawet wtedy gdy masz zielone światło - przy warunkowym skręcie w prawo dla kierowcy. Oczywiście kierowca ma wtedy obowiązek ustąpić Ci pierwszeństwa ale może Cię po prostu nie zauważyć lub zauważyć za późno jeśli wjedziesz na przejazd z dużą prędkością. Nie ryzykuj zdrowia i życia własnego, i innych użytkowników ruchu.
Nie jeździmy pod wpływem
Stanowczo odradzamy jazdę hulajnogą pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wprawdzie nie ryzykujesz utraty prawa jazdy, ale za jazdę hulajnogą po spożyciu możesz spodziewać się mandatu w wysokości minimum 1000 złotych, jeżeli alkomat wykaże od 0,2 do 0,5 promila we krwi. Przy wyższych wskaźnikach możesz się spodziewać jeszcze wyższej kary. Śmigaj bezpiecznie i z głową.
Organizator: Electricall - Lekkie Pojazdy Elektryczne
Partnerzy: MOTUS, Millenium Hall, Rzeszowski Dom Kultury