30 wrzesień 2021 R.

Myślisz o zakupie elektrycznej hulajnogi? Lepiej zrób to jeszcze w 2021 roku!

Myślisz o zakupie elektrycznej hulajnogi? Lepiej zrób to jeszcze w 2021 roku!

Dlaczego?

Krótko: ponieważ wchodzą w życie nowe przepisy i sprzęt sprzedawany od 1 stycznia 2022 roku będzie musiał mieć ograniczoną prędkość do 20 km/h.

O co chodzi z tymi przepisami?

20 maja 2021 wprowadzono w Polsce pierwsze przepisy regulujące użytkowanie urządzeń transportu osobistego (UTO) w tym elektrycznych  hulajnóg. Te przepisy były długo wyczekiwane przez użytkowników i genrelnie zrobiły sporo dobrego. Między innymi w końcu zalegalizowały one poruszanie się hulajnogami po ścieżkach rowerowych oraz określiły gdzie należy się poruszać hulajnogą elektryczną gdy ścieżki rowerowej nie ma. Niestety wprowadzono również nietypowe w skali światowej ograniczenie prędkości dla tego typu sprzętu - do 20 km/h. Normą jest ograniczenie do 25 km/h i zdecydowana większość produktów takie ograniczenie ma właśnie "wbudowane" konstrukcyjnie. Mamy nadzieję, że kolejna nowelizacja przywróci nas do reszty świata i pozowli legalnie kupować i korzystać z większości dostępnego sprzętu na rynku ale tymczasem sytuację mamy następującą:

Co komu wolno?

Sprzęt zakupiony do 31 grudnia 2021 (koniec "okresu przejściowego") nie podlega obowiązkowi konstrukcyjnego ograniczenia prędkości do 20 km/h. Co to oznacza? Czy mając taki sprzęt mogę jeżdzić bez ograniczeń? Nie. Przepisy regulujące dopuszczalną prędkość obowiązują Cię tak jak wszytskich innych - mówiąc obrazowo jeśli zostaniesz namierzony radarem zapłacisz mandat za przekroczenie prędkości. Możesz jednak posiadać i legalnie używać sprzęt zakupiony przed rokiem 2022 bez konieczności wprowadzania w nim kostrukcyjnego ograniczenia prędości. 

[Aktualizacja styczeń 2022]
***
Jako że wielu sprzedawców ma wciąż jeszcze w ofercie dostawy sprzętu wyprodukowanego i sprowadzonego do Polski w roku 2021, wprowadzono tymczasową zasadę oznaczania na dokumencie sprzedaży roku produkcji sprzętu. Choć nie wynika to jednoznacznie z przepisów powszechnie uważa się że sprzęt wyprodukowany i wprowadzony do sieci sprzedaży w roku 2021 i tak opisany na dokumencie sprzedaży będzie traktowany na tych samych zasadach jak sprzęt zakupiony przed 1.01.2022. 
***

Od 1 stycznia 2022 zgodnie obecną wykładnią sprzedawca nie może sprzedać a nabywca nie może zakupić sprzętu nie posiadającego konstrukcyjnego ograniczenia prędkości do 20 km/h. Przekroczenie tych ograniczeń grozi konsekwencjami zarówno dla sprzedawcy jak i dla użytkownika sprzętu. 

Co teraz? 

Przepis ograniczający prędkosć do 20 km/h jest tak nieżyciowy, że będzie konieczne jakieś rozwiązanie. Mamy nadzieję, że będzie to w bliskiej przyszłości nowelizacja ustawy podnosząca limit do światowej normy (25 km/h).

A tymczasem...

Przewidujemy duże zainteresowanie zakupem sprzętu przed końcem roku 2021 - pamiętajcie żeby zachować dowód zakupu, najlepiej kupić sprzęt na fakturę imienną bo zawsze można wtedy dostać wtórnik w razie kłopotów z nadgorliwym stóżem prawa ;)

Przewidujemy, że sprzęt zakupiony przed 2022 rokiem będzie bardzo szanowany i długo użytkowany - co samo w sobie jest korzytsne dla planety i chcemy wierzyć, że takie właśnie były ukryte intencje ustawodawcy z całym tym ograniczeniem :)

Niewykluczone, że utworzy się w Polsce całkiem dynamiczny rynek wtórny pojazdów "sprzed 2022"  

Reasumując:

  1. Nie zachęcamy do łamania przepisów - nawet tych "nieżyciowych"
  2. Zdecydowanie odradzamy szaleńczej niebezpiecznej jazdy
  3. Zachęcamy Was do legalnego zakupu w 2021 a następnie legalnego użytkowania sprzętu, który cały świat uznał jako bezpieczny a polski ustawodawca potrzebuje jeszcze trochę czasu żeby to ogarnąć :)
     

Zapraszamy do nas na krótką pogawędkę o bezpieczeńtwie i przepisach oraz aktualnie dostępnych modelach sprzętu. Odwiedź nas w Rzeszowie w Millenium Hall lub w Galerii Trend  albo zamów online.