Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 199,00 zł

Jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną przed kradzieżą?

Hulajnogi elektryczne to towar chodliwy na rynku. Rosnący popyt na nie wiąże się przede wszystkim z modą na zdrowy, proekologiczny styl życia. Zakup e-hulajnogi to na ogół poważny wydatek. Z tego wszystkiego zdaje sobie sprawę również półświatek przestępczy. Dlatego e-hulajnogi są łakomym kąskiem dla złodziei.
1 października 2023 r. zaostrzono przepisy kodeksu karnego. Kradzież e-hulajnogi – jako przedmiotu o wartości powyżej 500 złotych – jest aktualnie kwalifikowana jako przestępstwo, a nie tylko wykroczenie i podlega karze nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Żadna sankcja karna nie wyeliminuje jednak trwale ryzyka kradzieży. Dlatego istotna jest inicjatywa własna użytkowników. Jak uchronić drogi sprzęt przed złodziejami?
Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Pamiętaj, że jeśli tylko to możliwe, warto zabierać hulajnogę elektryczną ze sobą do środka: do domu, miejsca pracy, lokalu itd. A co zrobić, jeżeli nie jest to możliwe i trzeba zostawić e-hulajnogę przed sklepem, czy restauracją? W takim przypadku parkuj ją w miejscach, w których panuje duży ruch pieszych. Unikaj miejsc słabo widocznych: w zaułkach, czy między większymi pojazdami. Byłoby idealnie, gdybyś na zaparkowaną e-hulajnogę, sam miał oko, pozostając wewnątrz obiektu. Okazja czyni złodzieja! Nawet nie myśl o tym, żeby zostawiać swój jednoślad poza domem, i to na całą noc.
Niezależnie od tych elementarnych zasad, nie jesteś zwolniony od stosowania zabezpieczeń, które utrudnią potencjalnemu złodziejowi kradzież. Tak, utrudnią! Bo nie wyeliminują całkiem ryzyka. Na rynku jest ich cała gama: od prostych zabezpieczeń mechanicznych, poprzez alarmy dźwiękowe, do bardziej zaawansowanych technologicznie, takich jak lokalizator GPS czy karta NFC.
Przyjrzyjmy się im po kolei.
Tradycyjna linka czy łańcuch z kłódką
Tradycyjna linka stalowa, używana do zabezpieczania rowerów przed kradzieżą, jest również bardzo wygodna w zastosowaniu do e-hulajnóg. Dodatkowo przystępna cenowo i łatwa w montażu. Można ją założyć na jedno z kół, dowolnie ją owijając. Ale czy jest bezpieczna? Raczej nie. Tego typu zabezpieczenie doświadczony złodziej może bez trudu przeciąć jednym, wprawnym ruchem nożyc do metalu. Lepszym rozwiązaniem od linki jest łańcuch o ogniwach z hartowanej stali, powleczony materiałowym lub plastikowym rękawem i wyposażony w kłódkę. Do zamknięcia kłódki nie musisz używać kluczyka – wystarczy ją zablokować ręcznie. E-hulajnoga ma mniej skomplikowaną konstrukcję w porównaniu z rowerem i trudno ją zabezpieczyć mechanicznie. Zapomnij o zakładaniu łańcucha na kolumnie kierowniczej czy podeście. Pozostają Ci jedynie koła. A do czego przypiąć e-hulajnogę łańcuchem? Unikaj ogrodzeń z siatki. Siatkę łatwo przeciąć nożycami i całe zabezpieczenie diabli biorą. Optymalne do tego celu są stojaki miejskie, zaprojektowane do parkowania jednośladów. W ostateczności możesz skorzystać ze słupa znaku drogowego.
Kłódka u-lock
W miarę solidnym zabezpieczeniem mechanicznym dla e-hulajnogi jest kłódka typu u-lock. Jest to konstrukcja metalowa ze stali hartowanej, w kształcie podkowy, bądź litery „U” – stąd jej nazwa. Tego zabezpieczenia złodziej nie przetnie już nożycami do metalu, jak w przypadku linki. Zakłada się go zazwyczaj na jednym z kół. Słabą stroną tego rozwiązania jest masywna konstrukcja u-locka i spora waga: jego długość dochodzi nawet do około 30 cm, a ciężar do mniej więcej 1,5 kg. Niestety, nie da się go złożyć i z konieczności trzeba go nosić ze sobą w plecaku.
Disc-lock
Jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych do hulajnóg elektrycznych jest disc-lock. Co to takiego? Jest to kłódka z blokadą, która pomyślana jest do założenia na tarczę hamulcową. Blokada następuje poprzez umieszczenie w konstrukcji tarczy specjalnego bolca, który uniemożliwia manewr jednym z kół e-hulajnogi. Tak zabezpieczonym jednośladem nie sposób ruszyć z miejsca. Disc-lock jest urządzeniem kompaktowym, poręcznym w użyciu. Można go przenosić w plecaku, a nawet w damskiej torebce. Nie znaczy to jednak, że disc-lock gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Zdeterminowany złodziej może po prostu wziąć e-hulajnogę pod pachę lub do bagażnika samochodu i się z nią oddalić. Dlatego pomyślano o disc-lokach zintegrowanych z alarmem dźwiękowym – to już dużo skuteczniejsze zabezpieczenie przed kradzieżą.
Alarm dźwiękowy
To dość tradycyjna forma zabezpieczenia, ale bywa najskuteczniejsza. Alarm umieszcza się na kolumnie kierowniczej, przy pomocy uchwytu dedykowanego do konkretnego modelu e-hulajnogi. Jeżeli zaparkowaną hulajnogę ktoś poruszy, natychmiast otrzyma krótki sygnał ostrzegawczy, że sprzęt jest strzeżony. W przypadku dalszego manipulowania pojazdem włącza się przenikliwy, donośny sygnał alarmowy. Może on dochodzić nawet do 100 decybeli – natężenia dźwięku porównywalnego do klaksonu pojazdu. Poziom głośności alarmu oraz jego czułości na ruch można regulować w ustawieniach. Alarm dźwiękowy działa na złodzieja psychologicznie. Uruchomiony znienacka, może skutecznie wystraszyć intruza, a dodatkowo zwrócić uwagę przechodniów na miejsce kradzieży.
Kluczyk do stacyjki i karta NFC
Producenci niektórych modeli hulajnóg elektrycznych pomyśleli o fabrycznie zamontowanej stacyjce z kluczykiem. Nie masz kluczyka do stacyjki, nie jedziesz. Alternatywą takiego rozwiązania jest karta NFC. Jak ona działa? Składa się ze zbliżeniowego czytnika kart NFC, który jest zamontowany w kierownicy hulajnogi, oraz z samej karty, zastępującej tradycyjny kluczyk. Wystarczy włączyć zasilanie, po czym przyłożyć kartę do czytnika modułu i hulajnoga jest gotowa do jazdy. Ponowne przyłożenie karty zablokuje i wyłączy nasz jednoślad. Karta NFC jest poręczna, wygodniejsza w noszeniu od tradycyjnego kluczyka, a jej użycie jest bardzo intuicyjne.
Lokalizator GPS
Urządzenie GPS nie zapobiegnie wprawdzie samej kradzieży e-hulajnogi, ale może skutecznie pomóc w jej odzyskaniu. Jest poręczne i ma kompaktową formę. Najważniejsze jest to, aby było niewykrywalne dla złodzieja. Dlatego trzeba je tak zainstalować, aby nie odróżniało się od reszty hulajnogi. Najlepiej powierzyć instalację wykwalifikowanemu Centrum Serwisowemu Electricall. Lokalizator GPS wykorzystuje Globalny System Nawigacji Satelitarnej – GNSS. Lokalizator GPS, podobnie jak telefon komórkowy, wymaga wykupienia karty SIM w celu jego uruchomienia oraz cyklicznego opłacania abonamentu za transmisję danych. Szczęśliwi posiadacze iPhonów mogą skorzystać z lokalizatora Apple AirTag, który nie wymaga karty SIM, ani opłaty abonamentu. Najlepiej jednak sprawdza się on w większych miastach, gdzie aktywnych urządzeń Apple jest dużo więcej. I dużo gęściej są rozmieszczone.
W razie kradzieży e-hulajnogi można ją namierzyć, uzyskać informacje o trasie i miejscu przebywania pojazdu, np. za pomocą aplikacji w smartfonie. System śledzenia rozpoznaje nawigację pojazdu w czasie rzeczywistym oraz historyczną; opisuje prędkość pojazdu, czas i kierunek trasy. Dzięki niemu łatwo jest namierzyć skradzioną hulajnogę i przekazać informacje na jej temat policji. Jak już pewnie zauważyłeś, nie ma idealnego zabezpieczenia e-hulajnogi przed kradzieżą. Optymalne rozwiązanie powinno maksymalnie utrudnić życie złodziejom i ułatwić odzyskanie sprzętu w razie jego kradzieży. Warto rozważyć przy tym własne możliwości finansowe oraz wartość zabezpieczanego jednośladu. Dlatego zastanów się nad jednoczesnym zastosowaniem dwóch opcji. Tak, dwa w jednym! Lokalizator GPS w połączeniu z alarmem mógłby być Twoim strzałem w dziesiątkę.
Centrum Serwisowe Electricall dysponuje szeroką wiedzą i doświadczeniem również w zakresie zabezpieczeń antykradzieżowych. Nasi serwisanci mogą Ci zaproponować i zainstalować optymalne, ekonomiczne rozwiązania, które sprawdziły się już u innych użytkowników.


