04 czerwiec 2018 R.

Jak wybrać elektryczną hulajnogę

Jak wybrać elektryczną hulajnogę

Jak wybrać elektryczną hulajnogę, czyli podstawowe parametry i ich znaczenie.

Główny problem z trafnym wyborem i zakupem elektrycznej hulajnogi w internecie polega na tym, że na zdjęciu tania zabawka dla dzieciaka wygląda łudząco podobnie do profesjonalnego, wysokiej klasy sprzętu, którym możemy przejechać nawet kilkanaście tysięcy kilometrów i będzie nam służył przez wiele lat. Wyzwanie jest tym większe, że rynek jest już zalany mnogością ofert, a jednocześnie na tyle młody, że większość poszukujących błądzi tutaj niczym we mgle starając się dokonać trafnego i racjonalnego finansowo wyboru.

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie przydatnym drogowskazem dla tych z was, którzy chcą dokonać wyboru świadomego i adekwatnego do swoich potrzeb. Omówimy po kolei  najważniejsze parametry konstrukcyjne hulajnogi elektrycznej oraz ich praktyczne znaczeniu. Tak więc zaczynamy od rzeczy najważniejszych:

Solidność konstrukcji

Tego parametru nie znajdziecie w żadnej specyfikacji jednak jest on absolutnie kluczowy. Nie ma niezawodnej metody na odróżnienie dobrej jakości sprzętu o ładnie wyglądającej imitacji, jednak pierwszym wyznacznikiem może być tutaj cena. Tanie “okazje” niezwykle rzadko okazują się tutaj trafnym zakupem. Oczywiście można mieć szczęście i rzeczywiście trafić na jakąś wyjątkową akcję promocyjną dobrej jakości sprzętu ale zazwyczaj jest tak, że tanie modele są po prostu dużo gorszej jakości. Z drugiej strony wysoka cena też nie zagwarantuje wysokiej jakości, więc po prostu trzeba przyglądnąć się bliżej - zobaczyć i porównać konkretne, podane niżej parametry i osiągi, dotrzeć do prawdziwych opinii użytkowników (uwaga na fake’owe opinie, których jest w sieci więcej niż prawdziwych), najlepiej byłoby porozmawiać z użytkownikiem danego modelu oraz - jeśli jest taka możliwość - wypożyczyć dany model, nawet odpłatnie, na kilka dni i sprawdzić go samemu w praktyce.

Waga i rozmiary

Te parametry są decydujące jeśli chodzi o przewidywany sposób korzystania z hulajnogi. Jeśli potrzebujesz podręcznego urządzenia, które złożysz i zabierzesz wszędzie ze sobą nie martwiąc się o miejsce do parkowania - szukaj lekkich konstrukcji kompaktowych o wadze w okolicach 10 kg. Taką hulajnogę swobodnie wrzucisz do bagażnika samochodu, zabierzesz ze sobą do biura czy nawet postawisz obok stolika w kawiarni. Jeśli bliższy Ci jest styl użytkowania roweru czy skutera możesz spokojnie rozważyć większe i cięższe konstrukcje. Pamiętaj jednak że zgodnie z obowiązującymi obecnie w Polsce przepisami, nawet jak zakupisz model przypominający osiągami raczej skuter niż hulajnogę - nadal nie możesz poruszać się nim po drodze.

Koła

Rozmiar ma znaczenie. Średnica i rodzaj kół to podstawowy czynnik decydujący o komforcie jazdy i możliwych zastosowaniach elektrycznej hulajnogi. Tanie, lekkie konstrukcje mają zazwyczaj małe kółka 5 calowe, które idealnie nadają się do jazdy po gładkim asfalcie, betonie  i ewentualnie do śmigania po płytkach w galerii handlowej. Jazda po kostce chodnikowej, nawet równo ułożonej, jest już mało komfortowa a przeciętnej jakości chodnik może stanowić wręcz zagrożenie dla użytkownika takiej hulajnogi. Optymalnym rozmiarem dla lekkich konstrukcji kompaktowych okazuje się średnica kół 8 cali. Jeśli większość twoich tras będą stanowiły ścieżki asfaltowe ale chcesz bez obawy wjechać też na kostkę czy niezbyt idealnie ułożone płyty chodnikowe spokojnie możesz rozważyć ten rozmiar kółek. Jeśli bardziej cenisz sobie komfort niż niezawodność możesz tutaj wybrać już koła pompowane. Jeśli lekkie stukotanie na kostce mniej Ci przeszkadza niż  wymiana dętki przebitej na przypadkowej nierówności - wybierz pełne koła gumowe. Pełne koła 8 calowe poprawiają parametry szybkościowe, zmniejszają zużycie energii i bardzo dobrze się sprawują w konstrukcjach z amortyzatorami (patrz poniżej). Średnice kół 9-12 cali stosowane są w większych i cięższych konstrukcjach. Są to już tylko koła pompowane gdyż chodzi w nich o poprawienie komfortu jazdy na nierównych powierzchniach lub nawet dostosowanie do jazdy w terenie (opony krosowe).

Amortyzatory

Tanie konstrukcje nie mają amortyzowanych kół a jest to bardzo ważny element konstrukcyjny jeśli chcesz używać elektrycznej hulajnogi do użytkowej jazdy po mieście. Absolutne minimum to amortyzacja przedniego koła. Optymalne rozwiązanie dla lekkich konstrukcji kompaktowych to oba amortyzowane koła 8 calowe. Należy pamiętać że amortyzatory nie tylko podnoszą komfort jazdy ale też znacząco poprawiają żywotność urządzenia chroniąc przed drganiami tak ważne elementy jak bateria czy elektroniczne układy sterujące.

Zasięg na jednym ładowaniu baterii

Warto tak dobrać zasięg baterii aby potrzeba doładowania  w ciągu dnia była raczej wyjątkiem niż regułą. Pełne ładowanie baterii trwa kilka godzin (2-8h - patrz poniżej) więc dobrze jest mieć zapas energii na cały dzień a podłączać do ładowarki tylko na noc. Poza swobodą użytkowania taki scenariusz będzie dodatkowo korzystny dla żywotności baterii, które “nie lubią” być rozładowywane do końca. Jeśli więc dobranie wystarczającego zasięgu na cały dzień jest niemożliwe lub zbyt kosztowne to alternatywny scenariusz polega na takim  zaplanowaniu użytkowania hulajnogi by móc w ciągu dnia doładować ją do pełna.

Czas ładowania baterii

Ten parametr będzie dla Ciebie ważny tylko wtedy gdy zasięg na jednym ładowaniu nie wystarcza Ci na cały dzień. Jeśli na przykład Twój scenariusz jest taki, że po przyjeździe do biura potrzebujesz doładować baterię by mieć zapas na drogę powrotną, czy dodatkowe kursy po mieście, zwróć uwagę czy czas potrzebny na doładowanie do pełna pozwoli Ci swobodnie korzystać z tego urządzenia w ciągu dnia. Czas pełnego ładowania baterii wynosi pomiędzy 2 a 8 godzin i należy pamiętać, że dotyczy on sytuacji gdy mamy baterię całkowicie rozładowaną. Jeśli bateria nie jest całkowicie rozładowana  rzeczywisty czas będzie odpowiednio krótszy.

Moc silnika

To parametr, który, przynajmniej teoretycznie decyduje o tym jak szybka i dynamiczna jest nasza hulajnoga oraz przy jakim nachyleniu trasy będzie w stanie nadal wieźć nas pod górę. W praktyce jest tak, że modele o identycznej mocy silnika 250W (najczęściej stosowana) różnią się znacznie między sobą  dynamiką i osiągami ze względu na wydajność baterii, wielkość kół oraz różnice jakościowe wykonania całej konstrukcji. Niemniej jednak jeśli chodzi o silnik to 250W jest swoistym standardem dla lekkich konstrukcji kompaktowych. Bardziej dynamiczne lub cięższe modele mają silniki w zakresie 300-500W a modele sportowe mają nawet do 1000W mocy. Im mocniejszy silnik tym ważniejsze jest posiadanie mechanizmu odzyskiwania energii kinetycznej podczas hamowania. Jest to tzw. system KERS, który w przypadku silników do 250W nie jest stosowany gdyż byłby tam bardzo mało wydajny.

Prędkość maksymalna

Teoretycznie optymalna wartość tego parametru do sprawnej i bezpiecznej jazdy po mieście to 20-25 km/h. Problem w tym, że w praktyce trudno jest uzyskać deklarowaną przez producenta prędkość maksymalną bo nierówności drogi, nieco większa waga użytkownika czy lekki wznios skutecznie będą nas spowalniać. Tak więc jeśli planujemy jeździć z prędkością około 25 km/h to poszukajmy modelu, którego producent deklaruje 30 km/h :) Raz jeszcze należy tutaj przypomnieć, że osiągów modeli sportowych (prędkość max nawet do 45 km/h) nie wykorzystamy obecnie legalnie w ruchu miejskim, ponieważ po drogach jeździć nam nimi nie wolno a po chodniku czy ścieżce rowerowej jazda z taką prędkością jest po prostu niebezpieczna - tak dla użytkownika hulajnogi jak i dla pozostałych uczestników ruchu.

Maksymalne obciążenie

Dobranie odpowiedniego modelu do swojej wagi jest bardzo ważne. Ten parametr określa maksymalną wagę powyżej, której konstrukcja hulajnogi może ulec uszkodzeniu lub szybkiemu zużyciu. Trzeba go oczywiście brać pod uwagę ale osoby ważące nieco powyżej 80 kg powinny też brać poprawkę na wcześniej opisane parametry dotyczące osiągów i tak dobrać model by zapewnić sobie odpowiedni zapas mocy, wydajności baterii, zasięgu - lub też pogodzić się z faktem że w ich przypadku osiągi te będą niższe.

***
Andrzej Lesiak

przelewy24