Czy jazda hulajnogą elektryczną w zimie ma sens?
Zima w tym roku pokazuje nam wszystkie możliwe oblicza. Bywają dni ulewne, przypominające raczej aurę jesienną. Bywają też dni mroźne, z temperaturą nawet kilkunastu stopni poniżej zera. Wielu z Was, szczególnie ci, dla których jest to pierwszy sezon zimowy, pewnie pyta, czy jazda hulajnogą elektryczną w zimie ma w ogóle sens?
„Wszystko można co nie można, byle z wolna i ostrożna” – głosi jedna z ludowych mądrości. Tak, jazda e-hulajnogą w zimie jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami.
Dobór właściwych opon
Na rynku nie ma opon zimowych dla właścicieli hulajnóg elektrycznych. Amatorzy jazdy e-hulajnogą w zimie korzystają zatem z opon terenowych. Terenówki są szersze, mają głęboki i agresywny bieżnik, który sprawdza się również na zaśnieżonej nawierzchni. Takie opony lepiej wgryzają się w śnieg i zapewniają lepszą przyczepność do podłoża.
W niektórych modelach założenie opon „zimowych” pociąga za sobą również wymianę błotników na szersze i dłuższe. Warto zwrócić się z tym o poradę do naszych serwisantów, którzy mają wypracowane metody i części zamienne, dedykowane dla konkretnych modeli.
Przed jazdą w zimie rozsądnie będzie zmniejszyć ciśnienie w kołach, aby opona miała większą powierzchnię styku z podłożem. Przy okazji, na zaśnieżonej powierzchni lepiej sprawdzają się koła o większej średnicy; dlatego jeśli planujesz jazdę zimą wybierz model z kołami minimum 10 cali.
Tylko z napędem w tylnym kole
To bardzo ważne dla Twojego bezpieczeństwa. Tylko silnik w tylnym kole zapewnia Ci stabilny napęd zimą. Przy napędzie w przednim kole, w przypadku śliskiej nawierzchni kłopoty są gwarantowane. Dlaczego? Ponieważ jakakolwiek próba przyspieszenia powoduje niemożliwą do skontrolowania “ucieczkę w bok” przedniego koła, która zazwyczaj kończy się upadkiem. Napęd w tylnym kole zachowuje się na śliskiej powierzchni zupełnie inaczej. Nawet jeśli Twoja e-hulajnoga wpadnie w poślizg przy przyspieszaniu, zdołasz w pełni zachować nad nią kontrolę. Natomiast przy odrobinie wprawy, przeniesieniu ciężaru ciała bardziej na tylne koło i - oczywiście - dostosowaniu prędkości do warunków, zdołasz jeździć zimą całkiem stabilnie i bezpiecznie.
Zazwyczaj w napęd w tylnym kole wyposażone są hulajnogi z silnikami o wyższej mocy (minimum 350 W). I to właśnie one z założenia lepiej nadają się do jazdy w terenie lub w warunkach zimowych.
A co z napędem na oba koła? Takie rozwiązanie występuje w modelach sportowych i co do zasady gwarantuje bardziej stabilną jazdę podczas przyspieszania niż napęd na jedno koło. Jeśli jednak chcesz uniknąć opisanych powyżej problemów podczas jazdy na śliskiej nawierzchni, rozważ wyłączenie napędu przedniego koła.
Właściwa technika jazdy
W warunkach zimowych zaleca się ostrożniejszą jazdę. Na pewno z mniejszą prędkością. I z większą wyobraźnią. Nawierzchnia może być mokra, ośnieżona lub nawet oblodzona. W początkach zimy trasa może być pokryta jesiennymi liśćmi, co zwiększa ryzyko poślizgu. Tym bardziej z zimnymi oponami, które mają gorszą przyczepność. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z e-hulajnogą, lepiej odłóż jazdę do wiosny.
Wjeżdżając na chodnik, pamiętaj, że piesi zawsze mają pierwszeństwo, a ich zachowanie może być trudne do przewidzenia. Ponadto trzeba liczyć się z nieprzewidzianymi przeszkodami. Na przykład ze zwężonym chodnikiem, po bokach którego zalegają pryzmy śniegu. Czy z kałużami, które trzeba będzie omijać slalomem.
Zimą bardzo istotna jest technika hamowania. Lepiej hamować delikatnie, nawet pulsacyjnie. W przeciwnym razie łatwo o zblokowanie koła i wywrotkę. Bezpieczniejszym rozwiązaniem w warunkach zimowych jest użycie hamulców w tylnym kole.
Akcesoria do jazdy zimą
Zimą dni są krótsze. Szybko zapada zmrok. Pamiętaj o dobrej widoczności: innych użytkowników ruchu i własnej. Wskazany jest montaż profesjonalnego oświetlenia. Warto również zadbać o dodatkowe odblaski.
Wprawdzie kask w myśl polskich przepisów drogowych nie jest aktualnie obowiązkowy, ale w zimie jest zalecany bardziej niż latem. Nie tylko ochroni Cię przed ryzykiem wywrotki w następstwie poślizgu, ale i przed zimnymi podmuchami powietrza.
Natomiast rękawice są wprost niezbędne. Skostniałe z zimna palce mogą sprawić, że nie będziesz w stanie precyzyjnie obsługiwać manetek, czy klamek hamulca i przyspieszenia. Warto zabezpieczyć się w rękawice motocyklowe: ciepłe, chwytliwe i poręczne. Na rynku dostępne są nawet modele podgrzewane.
Uwaga na wilgoć!
Niemal żaden model hulajnogi elektrycznej nie jest wodoodporny fabrycznie. Jeśli więc zdecydujesz się na jazdę zimą, twój pojazd będzie wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Trudno jest uszczelnić e-hulajnogę przed wnikaniem wody do komory akumulatora, elektroniki, czy do silnika w warunkach domowych.
Jeżeli więc zależy Ci na żywotności twojego jednośladu i oszczędnych rozwiązaniach, powierz go fachowcom z Centrum Serwisowego Electricall. Mamy wypróbowane rozwiązania w zakresie uszczelniania hulajnóg elektrycznych i przygotowywania ich na trudne warunki atmosferyczne.
Konsekwencje niskiej temperatury
Zima wiąże się z niskimi temperaturami, co ma zasadniczy wpływ na jakość jazdy. Jeździmy wolniej nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również dlatego, że spada wtedy wydajność energetyczna baterii. W ekstremalnych warunkach, przy niskiej temperaturze i większych oporach w trakcie jazdy, zasięg e-hulajnogi może spaść nawet o 50%. Dlatego też, w przypadku gdy Twój normalny, “letni” zasięg hulajnogi nie przewidywał zapasu na takie okoliczności, dobrym pomysłem może być montaż dodatkowej baterii.
Nie ładuj „zmarzniętej” hulajnogi, bezpośrednio po przyjeździe do domu. Akumulator powinien wrócić do temperatury dodatniej, zanim podłączysz go do prądu. Jeśli hulajnoga pozostawała długo na mrozie, zajmuje to z reguły około 2 godziny. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ładowanie „zmarzniętej” baterii może się skończyć wręcz jej uszkodzeniem.
Nasz serwis działa cały rok
Masz jakieś wątpliwości czy pytania? Zwróć się do naszych serwisantów. Centrum Serwisowe Electricall dysponuje bogatym asortymentem części zamiennych oraz praktycznych i wypracowanych rozwiązań. Także na warunki zimowe.
Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube. Znajdziesz na nim również filmy z poradami na temat jazdy hulajnogą elektryczną w zimie.